Google Görüntülü Reklam Ağı (Google Display Network) içerisinde olan sitelerde reklam yayınlamak istiyorsunuz ve tasarımları çok hızlı bir şekilde yapmak için en sık kullanılan banner ölçülerini merak ediyorsanız bu yazıyı dikkatle okuyunuz

Tasarımcınızı veya tasarım ajansınızı öncelikli olarak aşağıdaki ölçülerden başlayarak size banner reklamlarınızı iletmesini isterseniz, aşağıdaki bu 5 boyut ile görüntülü reklam ağının yaklaşık %90‘ında reklamlarınız gösterilebilecek hale gelecektir.

Eğer tüm ölçüleri görmek isterseniz şuradaki yazımızı okumanız gerekiyor.

En Çok Erişime Sahip Banner Ölçüleri

Aşağıda sırasıyla en yaygın kullanılan boyuttan başlayıp aza doğru ilk 5 adet ölçüyü anlatacağız. Tekrardan bu 5 boyuta sahip olduktan sonra reklam ağının %90‘ında reklamlarınızın gösterilebileceği seviyeye geldiğinizi hatırlatalım.

300×250 – Satır İçi Dikdörtgen Banner

Bu en önemli ve en yaygın banner boyutudur. Çünkü hem masaüstü hem mobil cihazlarda gösterilmekte, internet sitelerinde en çok kullanılan boyuttur.

Yaptığımız testlerde sadece bu ölçüye sahip bir reklamınız varsa internet sitelerinin %55‘inde reklamınızı gösterebiliyorsunuz.

En Çok Kullanılan Google Banner Reklam Ölçüleri 300x250

970×250 – İlan Tahtası Banner

Bu boyut en çok erişime sahip ikinci reklamdır. Genellikle sitelerin manşet veya masthead alanı olarak çok fazla kullanılmaktadır. Hatta Youtube Masthead reklamının boyutu da gene 970×250’dir.

Sitelerin en değerli ve görünür alanları ekranın tam ortasında yer alan bu 970×250’lik masthead alanıdır.

Yaptığımız testlerde sadece bu ölçüye sahip bir reklamınız varsa internet sitelerinin %20‘sinde reklamınızı gösterebiliyorsunuz.

Bu bannerın tek dezavantajı sadece masaüstü bilgisayarlarda gösterilebiliyor, mobil için maalesef bu banner otomatik boyutlandırılıp gösterilmiyor.

En Çok Kullanılan Google Banner Reklam Ölçüleri 970x250

300×600 – Yarım Sayfalık İlan Banner

Bu boyut ilk Google Adwords reklamları çıktığı zaman yoktu sonradan eklendi ve inanılmaz tutuldu diyebilirim. Yayıncılar bu banner boyutunu sitelerinde hızlı bir şekilde kullanmaya başladılar.

İlginizi Çekebilir:  Google AdWords Banner Ölçüleri

Bu üçüncü en çok erişime sahip olan bannerımızın erişim oranı ise %16

Açıkçası tasarımcıların en sevdiği boyutlardan çünkü gerçekten mesajı, resimleri, butonları çok iyi yerleştirebiliyorsunuz. Dolayısıyla bu reklam boyutunun tıklama oranı da genelde yüksek oluyor.

Hem masaüstü hem mobilde gösterilebilen bu reklam boyutunu mutlaka yapmalısınız!

En Çok Kullanılan Google Banner Reklam Ölçüleri 300x600

728×90 – Leaderboard

Bu boyut artık dinazor oldu diyebiliriz çünkü daha Google Adwords ilk çıktığında var olan bir boyut. Eskiden gelme bir boyut olduğundan şu an onun ekmeğini yiyiyor diyebiliriz. Bir de tabi sitelerin üst logo alanının sağ kısmında veya listeleme sayfalarında aralarda çok güzel duruyor.

Erişim açısından şu an %9 civarında diyebilirim, dolayısıyla en çok kullanılan 4. boyuttur.

En Çok Kullanılan Google Banner Reklam Ölçüleri 728x90

 

160×600 – Geniş Dikey Banner

Beşinci ve son banner boyutumuz ise bu dikey tasarımdır. Bu da aynı 468×60 gibi ilk çıkan banner boyutlarında vardı ve sitelerin sağ tarafında mutlaka bu banner olurdu.

Bu üçüncü en çok erişime sahip olan bannerımızın erişim oranı ise %4

En Çok Kullanılan Google Banner Reklam Ölçüleri 160x600

BONUS BOYUT: 320X50 Mobil Banner

Son olarak size erişimi giderek artan ve sadece mobil cihazlarda gösterilebilen banner boyutunu belirtmek isterim: 320×50

Bu boyut özellikle mobil uygulamaların alt veya üst kısımlarında yer alan, kimi zaman el çarpmasıyla yanlışlıkla tıklanabilen bir boyut ancak mobil trafiğin %85‘lere ulaştığı günümüzde erişimi giderek yükselecek bir boyut.

En Çok Kullanılan Google Banner Reklam Ölçüleri 320x50

Toparlayacak olursak sırasıyla şu boyutlara sahip olursanız iyi bir erişim oranına ulaşabilirsiniz.

  1. 300×250
  2. 970×250
  3. 300×600
  4. 728×90
  5. 160×600
  6. 320×50

Yazımızı faydalı bulduysanız veya sorularınız olursa mutlaka aşağıdaki kısma yorum yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.