Bilindiği üzere temmuz ayının sonunda Google Adwords reklamları Google Ads ismiyle yenilendi. Dolayısıyla artık tüm Google reklamları bu başlık altında toplanmış oldu. Bu yazımda sizlere adım adım Google Ads hesabı açmayı anlatacağım.

İlk olarak aşağıdaki adrese gidip “Hemen Başlayın” butonuna tıklayarak sisteme kayıt olmanız gerekiyor.

google ads hesabı nasıl açılır

Sonrasında açılan sayfada gmail ve website adresinizi yazmanız yeterlidir. Sonrasında da bu mail adresiyle giriş yapacaksınız. Burada reklamını yapacağınız sitenin adresini girmelisiniz, sistem sonraki aşamada size anahtar kelime önerilerini sitenizi tarayarak çıkartacaktır.

Google Ads’e Hoşgeldiniz

google ads hesabı nasıl açılır

Şimdi 3 aşamalı hesap oluşturma sihirbazı ile başlıyoruz. Öncelikle günlük bütçenizi girmeniz gerekiyor. Örnek olarak aylık 1.000 TL’lik reklam yapmak istiyorsanız bu alanda 33 TL olarak günlük bütçe belirleyebilirsiniz. Google Ads o gün 33 TL’yi doldurduğu zaman reklamlarınızın yayınını otomatik durduracaktır. Bu tutarı daha sonra da değiştirebilirsiniz, dolayısıyla tahmini bir rakam yazmanız da yeterli olacaktır.

google ads hesabı nasıl açılır

Sonraki kısımda reklamınızı hangi ülke veya bölgede yapmak istediğinizi seçiyorsunuz. Örnek olarak Türkiye seçtik.

google ads hesabı nasıl açılır

Google Ads Hedefleme

Bu adımda ise sadece Arama Ağı mı yoksa Görüntülü Reklam Ağı dahil olarak mı reklam yapmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor.

Arama ağı reklamları sadece Google arama sonuçları sayfasında reklamınızı gösterirken, Görüntülü Reklam Ağında Google İş Ortağı sitelerinde (hurriyet.com.tr vb.) reklamınız yayınlanacaktır.

google ads hesabı nasıl açılır

Burada ise yukarıdaki adımda belirttiğim üzere sitenizi tarayıp sizin için uygun olabilecek anahtar kelimeleri size öneriyor. Bu anahtar kelimelerden size uygun olanları seçip reklamlarınızı hedefleyebilirsiniz. Aylık arama hacimlerini de net bir şekilde görmüş oluyorsunuz.

google ads hesabı nasıl açılır

Anahtar kelimelerinizi seçtikten sonra reklam metni oluşturma kısmı geliyor. Buraya rakiplerinizden farklı olabilecek avantajlarınızı vurgulayan çarpıcı metinler yazmanız önemli. Unutmayın buradaki rekabette yazacağınız etkili reklam metinleri sizi ön plana çıkartacaktır. Örnek olarak ben “Online Ayakkabı Mağazam” için aşağıda şekilde reklam metni yazdım.

İlginizi Çekebilir:  Google AdWords Nedir?

Google Ads Reklam Metni

google ads hesabı nasıl açılır

Kaydet dedikten sonraki aşamada bizden alabileceğimiz tıklama sayısını ve erişimi veriyor. Sonrasında ise faturalandırma ülkesini ve saat diliminizi seçiyorsunuz. Saat dilimi reklam yapacağınız ülkenin saat dilimi olmalı, ayrıca bu ayarı sonrasında değiştiremiyorsunuz.

google ads hesabı nasıl açılır

Yukarıda promosyon kodunuzu girebileceğiniz bir alan daha var, oraya çeşitli etkinlikler veya fuardan aldığınız kupon kodlarını girebilirsiniz.

Son aşamada faturalandırma bilgilerini aşağıdaki forma yazıp devam diyorsunuz.

google ads hesabı nasıl açılır

Hepsi bu kadar!

Bu ayarlardan sonra artık hesabınız incelemeye gidiyor ve yeni hesap olduğunuz için 1 iş günü Google sizden inceleme için süre istiyor. Hesabınız onaylandıktan sonra reklamlarını yayınlanmaya başlıyor.

Sorularınız ve yorumlarınız olursa mutlaka aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.