Eğer bir eticaret siteniz varsa mutlaka kullanmanız gereken bir reklam modeli olan Google Alışveriş veya İngilizce adıyla Google Shopping Ads nedir bunu detaylıca anlatacağız.

Alışveriş reklamları kısaca eticaret sitenizdeki ürünlerin isim, fiyat, resim ve website isminizle birlikte Google arama sonuçları sayfasında listelenmesidir.

google alışveriş reklamları nedir

Tecrübe #1 bu reklam modeli Türkiye’ye ilk açıldığı zaman eticaret müşterilerimizde inanılmaz cirolar elde etmiştik, hem rekabetin çok az hem de tıklama başı maliyetleri bu kadar düşük olması 3 ayda 1 yıllık ciromuzu yakalamamızı sağladı. Ayrıca bu reklam modelinin adı ilk başta Google Ürün Listeleme Reklamlarıydı, İngilizce tabiriyle Google Product Listing Ads deniyordu. Sonradan Google Alışveriş reklamları olarak güncellediler.

Şunu hatırlatmakta fayda var, bu reklam modelini sadece eticaret siteleri kullanabilmektedir. Eğer sitenizde doğrudan satmadığınız ancak fiyat karşılaştırması yaptığınız siteyseniz akakçe, cimri vb. o zaman bu reklam modelini kullanamıyorsunuz.

Alışveriş Reklamlarının Avantajları

Yüksek Tıklama Oranı

Öncelikle kullanıcı aradığı ürünü resim, fiyat ve satılan mağaza olarak henüz arama sonuçları sayfasındayken gördüğü için bir kere tıklama oranları çok yüksek oluyor. Normal search reklamlarında bu kadar kullanıcının dikkati çekilemeyebiliyor. Ayrıca tıklama başı ücretlendirildiğinizden istediğiniz kadar ürünleriniz listelensin, gösterim alsın herhangi bir şekilde ücret ödemiyorsunuz. Kullanıcı zaten bu kadar seçenek arasından sizin ürününüze tıklıyorsa da zaten alma kararını yüzde 90 vermiş durumda oluyor genelde.

Fiyat Karşılaştırma İmkanı

Eğer reklamını yaptığınız üründe fiyat avantajınız varsa bu reklam modeli çok iyi çalışıyor. Örnek olarak Arçelik Kahve Makinesi satıyorsunuz ve sizinle beraber ürün reklamları çıkan diğer sitelere göre fiyatınız 10 TL bile uygun olsa burada fiyat odaklı kullanıcılar direk sizi tercih edecektir. Diğer sitelere gidip teker teker fiyat araştırması yapması zaman alacağından reklamları listelenen markalar arasında tercihini yapıp satın alma gerçekleştireceklerdir.

İlginizi Çekebilir:  Google Merchant Center XML Feed Oluşturma

google alışveriş reklamları nedir

Yüksek Satın Alma Oranı

Kullanıcılar aramalarını ne kadar spesifik ve uzun yaparsa satın alma oranı o kadar yüksek oluyor. Çünkü kullanıcı araştırmasını artık tamamlamış yani alacağı ürünün markası, modeline ve rengine karar vermiş ise yaptığı arama daha detaylı ve uzun oluyor. Örnek olarak “Arçelik K-3300 Telve Kırmızı Türk Kahvesi Makinesi” şeklinde bir aramada reklamınızın olması çok önemli çünkü burada eğer fiyat avantajınızda varsa yüzde 90 sizi tercih edeceklerdir.

Arama Sonuçları Sayfasını Domine Etme

Google AdWords search reklamlarını kullanıyorsanız yanında mutlaka Alışveriş reklamları kullanmanız size aynı sayfada iki reklam göstermenizi sağlar. Yani alışveriş reklamları search reklamlarınızla aynı anda gösterilebiliyor. Örnek olarak aşağıdaki ekran görüntüsünde Hepsiburada’nın hem alışveriş hem search reklamını görmektesiniz. Bu sayede daha domine ve agresif bir reklam yapılmış oluyor.

google alışveriş reklamları nedir

Otomatik Güncellenmesi

Ürün bilgilerinizi Merchant Center ile Google’a iletebiliyorsunuz, bununla ilgili mutlaka “Google Merchant Center Nedir?” adlı yazımızı okuyun yeri gelmişken. Şimdi sitede fiyat, ürün ismi veya resminde yaptığınız bir değişiklik otomatik olarak reklamlarınızın da güncellenmesini sağlıyor. Dolayısıyla search reklamı gibi manuel olarak reklamlarınızı revize etmenize gerek kalmıyor.

Trend Ürünleri Anlama

Sitenizdeki tüm ürünlere search reklamı yapamayabilirsiniz ancak Google Alışveriş’te tüm ürünlere reklam yaparken mesela sitenize yeni bir ürün geldi bunun reklamı otomatik olarak listeleneceğinden siz search reklamı açmadan anında alışveriş reklamından gösterim almaya başlayacaksınız. Belki bu sayede hiç beklemediğiniz bir ürün yüksek satış rakamlarına ulaşacak ve stratejinizi daha doğru belirleme imkanını yakalayacaksınız.

Tecrübe #2 bir markamızda biz bunu yaşadık, Selfie çubukları ilk çıktığı zamanlarda Google alışveriş reklamlarından çok ciddi bir satış yapmıştık, hatta sonrasında oldukça şaşırarak hemen search reklamlarını açıp banner hazırlayıp sadece o ürün için display reklam yapmıştık. Ama tabi bunu tamamen Alışveriş reklamlarının performansına borçluyuz, eğer orada bizim dikkatimizi çekmeseydi bizim aklımıza gelmezdi bile.

İlginizi Çekebilir:  Google Merchant Center Ürün Ekleme

Mobilde Yüksek Alan Kaplama

Artık kullanıcı davranışının masaüstü bilgisayarlardan mobil cihazlara doğru kaydığı günümüzde akıllı telefonlarından arama yapan kullanıcılara daha büyük alan kaplayarak reklam göstermeniz her zaman sizin avantajınızadır. Aşağıdaki ekran görüntüsünden aşağı doğru ekranı kaydırmadan aslında ekranın en görünür ve dikkat çekici yerinde alışveriş reklamlarının olduğunu görebilirsiniz.

google alışveriş reklamları nedir

Google Alışveriş Reklamlarını Kullanma

Eğer bir eticaret siteniz varsa mutlaka ama mutlaka bu reklam modelini kullanmanız gerekiyor. Bunun için ilk etapta sitenizdeki ürünlerin bilgilerini içeren google’ın kabul ettiği formatta XML hazırlamanız gerekiyor. Bu XML sizin sitenizdeki fiyatlar değiştiğinde mutlaka otomatik güncellenmeli aksi takdirde reklamınızdaki fiyat ile sitedeki fiyat farklı olursa Google politikası gereği hesabınız askıya alınıp reklamlarınızın gösterilmesi yasaklanıyor.

Sonrasında ise Google Merchant Center hesabı açmanız ve buraya XML’i tanımlamanız gerekiyor. Çünkü ürünlerinizi Merchant center’a gönderiyorsunuz ve Google oradaki bilgileri baz alarak sizin reklamınızda kullanıyor.

Yeri gelmişken Google Merchant Center Ürün Ekleme adlı yazımızı mutlaka okuyun.

Bir sonraki aşama Google AdWords hesabınız ile Merchant Center hesabınızı bağlamak. Bu işlem ürün verilerinizi AdWords’te oluşturacağınız Alışveriş kampanyanızda görmenizi sağlayacak.

Şunu unutmayın Merchant Center’a ürünlerinizi gönderseniz bile eğer AdWords hesabınızda alışveriş kampanyası açmazsanız reklamlarınız gösterilmez.

Tecrübe #3 Merchant center aslında sadece ürünlerinizi gönderdiğiniz bir panel ve ara ara girip kontrol etmeniz yeterli olur. Zaten bir hata olunca size email atılıyor otomatik. Esas olarak optimizasyon yapmanız gereken yer adwords panelinizdeki alışveriş kampanyasıdır çünkü orada tekliflerinizi, arama terimlerini, yayınlanma zaman planını, bütçenizi vs. her ayarı oradan yapabilirsiniz.

Sorularınız olursa her zaman yorum kısmına yazabilirsiniz, mutlaka cevaplıyor olacağım.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.