Optimizasyon çok havalı bir kelime ancak gerçekten bunun anlamı nedir?

Aslında tamamen sistemi daha verimli hale getirme ve hedefinize ulaşmaya kısaca “optimizasyon” diyebiliriz. Bu aslında bir süreçtir ve her sistem optimize edilebilir.

Bu yazıda sizlere Google Alışveriş Reklamlarınızı (Google Shopping Ads) nasıl daha verimli hale getirebilir, ROI katsayınızı yükseltebilirsiniz detaylı bir şekilde optimizasyon ipuçlarını paylaşacağım.

Daha fazla tıklamayı daha uygun tıklama başı maliyet almak istemez misiniz? Bu sayede satış başı maliyetlerinizi düşürerek daha karlı bir şekilde reklamlarınıza devam etmek istemez misiniz?

İşte tüm bu isteklerinize göre bu kampanyalarda yapacağınız birçok farklı optimizasyon mevcut.

Satışlarınızı arttırmak için gerekli olan tüm bu taktikleri bu yazıda öğrenebileceksiniz!

Bu uygulamalar tamamen uygulanmış, test edilmiş ve datalar ile sonucu raporlanmış, yani kısaca kendini kanıtlamış ipuçlarıdır.

Google Alışveriş Kampanyaları

Alışveriş kampanyalarının güzelliği aslında tamamen otomatize olmasıdır. Siz Google Merchant Center hesabınıza ürünlerinizi ekleyip Google Ads hesabınızda Alışveriş kampanyası oluşturduktan sonra sistem kullanıcıların sizin ürünlerinizle ilgili aramalarında otomatik olarak ürün reklamlarınızı göstermektedir.

google alışveriş reklamları

Siz sitenizdeki ürünleri listeleyen bir ürün feed’i veya XML’ini oluşturup hesaba tanımlamanız dışında aslında kurulum için başka yapmanız gereken bir şey yok.

Bu taktikleri anlatırken basit olandan ileri düzey olana doğru gideceğim. İşte Google Alışveriş Reklamları optimizasyonları ana başlıkları şunlar:

 1. Negatif Anahtar Kelime Ekleme
 2. Google Alışveriş Kampanya Yapısı
 3. Akıllı Teklifler
 4. Rakip Analizi Raporunu Kullanma
 5. Ürün Feed Optimizasyonu

Negatif Anahtar Kelime Ekleme

Bu kampanya türünde ilk ve en basit optimizasyon yöntemi Arama Terimleri raporuna bakmaktır. Bu rapor sayesinde reklamlarınızın hangi aramalarda gösterildiği ve tıklandığı bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz.

Alakasız Arama Terimleri

Öncelikle arama terimlerini gösterime göre azalan şeklinde sıralarsanız en çok etkili olan kelimeleri baştan tespit edip çıkartabilirsiniz.

Örnek olarak bebek ayakkabıları satıyorsunuz ama gösterime göre sıraladığınızda reklamlarınızın en çok “kadın ayakkabısı, ayakkabı modelleri” gibi jenerik kelimelerde gösterim/tıklama aldığını görüyorsunuz. O halde bunları derhal negatife ekleyerek artık bu arama hacmi yüksek ama alakasız anahtar kelimelerde reklamlarınız tetiklenmeyecektir.

google alışveriş reklamları negatif anahtar kelime

Hatta bu gibi aramalardan tıklama alıyorsanız bunlarda reklam göstermeyeceğiniz için o zaman bütçenizi de boşa harcamamış olacaksınız. Bu raporda “ikinci el, sahibinden” gibi ön kelimelere sahip aramaları da görmeniz muhtemeldir. Bunlara düzenli olarak (her gün) bakıp aksiyon alırsanız kampanyanızın verimi giderek artacaktır.

Çok Genel Arama Terimleri

Alışveriş reklamlarında maalesef seçtiğiniz anahtar kelimelerde reklam gösteremiyorsunuz, sadece Google’ın alakalı gördüğü kelimelerde reklamlarınızı gösterebiliyorsunuz. Dolayısıyla burada baştan sınırları belirlemek yerine reklamlar yayınlandıkça kontrol altına almaya başlayabiliyorsunuz.

Bunun en temel yolu düzenli olarak negatif çalışması yapmaktır!

Genel arama terimleri “ayakkabı, ayakkabı modelleri” şeklinde arama hacmi oldukça yüksek ancak dönüşüm oranı düşük kelimelerdir. Bunlar sizinle alakalı olabilir ancak arama hacimleri çok yüksek olduğu için bütçenizin hemen tükenmesine neden olabilir. Bu arama terimlerini gösterime göre sıralayıp tıklama oranı düşük olanlara bakarak hemen anlayabilirsiniz.

Örnek olarak sizin ortalama tıklama oranınız %6 ise jenerik kelimelerde bu %0,6 olabilir ki bu aslında kullanıcıların aradığı şeyle ürününüzün tam olarak eşleşmediği ve alakasız olduğunu göstermektedir.

google alışveriş reklamları jenerik kelimeler

Eğer sadece kadın tişörtü satan bir mağazanız var ise burada “tişört” kelimesini aratan kullanıcılara çıkmak yerine sadece “kadın, bayan, kız + tişört” kelimelerini aratan kullanıcılara ürünlerinizi göstermeniz daha mantıklıdır.

Jenerik anahtar kelimelerle arama yapan kullanıcılar henüz tam olarak ne istediklerini bilmedikleri için satın alma eğilimleri daha düşük olacaktır. O kişilerin daha spesifik aramalarda (kadın kırmızı tişört L beden) karşısına çıkmamız çok daha önemlidir.

google alışveriş reklamları arama terimleri

“Genel aramalarda reklamlarım gösterilsin nasıl olsa tıklandığı zaman ücretlendiriliyorum ki tıkladığına göre ilgilidir” şeklinde bir düşünce yapınız olabilir. Kısmen doğru ancak bu kelimeleri negatife eklemeyerek tıklama oranınızı kampanya bazında düşürmüş olacaksınız. Bu da sizin reklam kalite skorunuzu etkileyecektir ve rakiplerinize göre daha yüksek tıklama başı maliyet ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Benim önerim eğer oldukça spesifik/niş bir iş yapıyorsanız bu gibi geniş/jenerik arama terimlerinden kaçınmanızdır.

Google Alışveriş Kampanya Yapısı

Kampanyanın yapısını veya kurgusunu iyi inşa etmeniz çok önemli. Çünkü bu sayede hedefinize daha kolay ve kısa sürede ulaşacaksınız.

Bir kampanyanın verimliliğini arttırmanız için yönetilebilir/kolay/anlaşılır bir yapıda kampanya kurgusuna sahip olmanız gerekiyor.

Şimdi sizlere 4 temel kampanya yapısından bahsedeceğim.

Tek ürün grubu olan tek bir kampanya

Bu en basit kampanya yapısıdır. Tek Alışveriş kampanyası, içerisinde tek reklam grubu ve tek ürün grubu yer alan ve tüm ürünlerin bunun içerisinde yer aldığı kampanya türüdür.

google alışveriş reklamları ürün grubu

Bunun anlamı aslında sizin tüm ürünlerinizi aynı tekliflerde yayına sokmanız demektir, yani sizin için her arama terimi aynı değere sahiptir. Tek yapabildiğiniz şey reklam grubu tekliflerini değiştirmektir ve bunu tüm ürünlere uygulamanızdır.

Açıkçası bu kampanya yapısında ilerliyorsanız verimliliği çok daha arttırabileceğinizi ve şu an büyük bir ciro kaybettiğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Satış başı maliyetlerinizi düşürmek ve aynı bütçeyle daha fazla satış yapmanız için bu kampanya yapısını değiştirmeniz gerekiyor.

Birden çok ürün olan tek bir kampanya

Bu yapı öncekine göre en azından daha fazla özelleştirebileceğiniz ve tekliflendirebileceğiniz bir yapıdır. Bu yapıda siz ürünlerinizi aynı feed’de gönderdiğiniz aşağıdaki kırılımlarda gruplandırarak onlara özel teklifler verebilirsiniz.

 • Ürün kategorisi
 • Marka
 • Ürün Kodu
 • Ürün Durumu
 • Ürün Türü
 • Kanal
 • Özel Etiket
İlginizi Çekebilir:  Google Alışveriş Reklamları Nedir?

Bu arada birden çok kırılıma göre gruplandırıp özel teklifler verebilirsiniz. Mesela önce ürün türüne göre böldünüz mesela Ayakkabılar > Terlikler olarak yapıp sonra Terlikler’i marka bazlı olarak bölerek ayrı teklifler verebilirsiniz.

google alışveriş reklamları ürün grupları

Bu yapı benim hesaplarda en çok rastladığım yapılardan biridir ama bence bu da yeterli değil maalesef.

Eğer yüksek ROI istiyorsak artık bu yapıları bırakmanız gerekiyor! Hemde hemen!

Farklı ürün gruplarına sahip birden çok kampanya

Aynı yukarıdaki örnekte ayırdığımız ürün grupları gibi her kampanya bazında ürünleri ayırmanız daha güzel bir kurgudur. Burada kampanya ayarlarından “Envanter Filtresi” uygulamanız gerekiyor.

google alışveriş reklamları envanter filtresi

Bu sayede o kampanyaya sadece Terlik kategorisindeki ürünleri gönderirken başka bir kampanyada Çanta kategorisindeki ürünleri gönderebilirsiniz.

Bunun avantajı her bir ürün grubuna farklı bütçeler vererek daha verimli olarak bütçenizi bölebilirsiniz!

Burada kampanyaları Marka veya Kategori bazlı ürünlere göre bölmenizi öneriyorum. Her markanın ayrı kampanyası ve ayrı bütçesi olmalıdır. Siz bunu yaptığınız sürece hangi kampanyaya ne kadar harcayacağınızı kontrol altında tutarak ROI’nizi arttırabilecek yeni bir kaleme sahip olacaksınız.

Şunu unutmayın, bütçeleri ayrı ayrı tanımlamak için kampanya bazlı bölmek şarttır!

Aynı ürünlere sahip birden çok kampanya

Bu artık optimizasyonda zirve diyebileceğim biraz karmaşık bir yapıdır. Bunun amacı tamamen aynı ürünlerin arama terimlerini kontrol edip bütçelerini belirlediğimiz ayrı kampanyalardan tetiklenmesini sağlamaktır.

“Uzun kollu desenli kırmızı elbise” gibi long tail diyebileceğimiz spesifik aramaları farklı kampanyadan “elbise modelleri” gibi jenerik aramaları farklı kampanyadan tetikleyebiliriz. Burada her bir grup kelimenin (long tail & jenerik) tıklama başı maliyetlerini farklı teklifler vererek kontrol altında tutabiliriz ve herhangi bir potansiyeli kaçırmamış oluruz.

google alışveriş reklamları kampanya yapısı

Bir de burada markalı ve markasız arama terimlerini ayırmak için kullanımı yaygın olarak görmekteyiz. Dediğim gibi burada esas amaç markalı aramalarda tıklama oranını yükseltip her bir grup için alabileceğimiz optimum tıklama başı maliyeti gerçekleştirmektir. Jeneriklerin dönüşüm oranı düşük ancak trafik olarak uygun tbm’lerde ziyaretçi alabiliriz.

Bu kampanya yapısını kullanırken kampanya ayarlarında öncelikleri seçmeyi unutmayın. Bu özellik tamamen aynı ürünlere sahip kampanyalarda önce hangi kampanyadan ürünün tetiklenmesini istediğinizi belirtmenizi sağlıyor.

google alışveriş reklamları kampanya önceliklendirmesi

Akıllı Teklifler

Alışveriş reklam kampanyanızı doğru bir şekilde kurarsanız geriye sadece akıllı teklifler vererek reklamlarınızdan en iyi dönüşü almanız kalacaktır. Teklifler önemlidir çünkü doğrudan sizin reklam maliyetinizi etkiler. Bütçenizle maksimum sayıda nitelikli tıklamayı almak için teklif stratejinizi doğru belirlemeniz şarttır.

Ne kadar karlı bir hale getirirseniz o kadar yararınızadır. Google asla sizin kar etmenizi önemsemez aksine her zaman daha fazla harcama yapmanız gerektiğini belirten bildirimlerde bulunur.

Bu bölümde sizlere TBM ile günlük bütçeniz arasındaki ilişkiyi, olması gereken yapıyı söyleyeceğim.

Kampanya bütçesini yükseltmek

Eğer siz karlılıkta pozitife geçmişseniz Google dönüşüm kodlarından aldığı bilgiler doğrultusunda size bir projeksiyon çıkartacaktır. Buna aslında bütçe & teklif simülasyonu denmektedir.

Bütçe simülasyonu sayesinde ne kadar harcarsam ne kadar gelir elde ederimi kesin olmasa bile görebiliyorsunuz.

google alışveriş reklamları bütçe similasyonu

Ama siz gene de bu simülasyona güvenerek bütçenizi arttırmayın, kontrollü bir şekilde azar azar arttırarak performansını ölçerek ilerlemenizi kişisel olarak tavsiye ediyorum.

Teklifleri yükseltmek

Reklam alanlarının belli ve sınırlı olduğu Alışveriş reklamlarında rakiplerinizden Pazar payı çalmak ve daha çok trafik elde etmek için teklifleri arttırmanız şart.

Bunu yaparken mutlaka belli bir bazın bir tık üzerinde olmanızı tavsiye ederim, burada da bir eşik mevcuttur ve bunun üzerinde teklif vermeniz gösterim payınızı optimumda tutmanızı sağlayacaktır.

Ucuz trafik almak her zaman doğru değildir, karlılığınızı koruduğunuz sürece tekliflerinizi arttırabilirsiniz ta ki o maliyet/gelir grafiği düşüşe geçene kadar.

Teklif stratejileri ile işinizi kolaylaştırın

Kampanyanızda teklif stratejilerini kullanmak sizi amacınıza daha kolay yoldan ulaştırabilir. Aslında yaptığı şey tamamen sinyallere göre tekliflerinizi otomatik azaltıp arttırmaya dayalı bir yapıdır.

Manuel TBM

Bu modelde teklif üst limitini siz manuel olarak belirlersiniz. Örnek olarak 0,39 TL gibi. Sistem bu teklifin üzerinde maliyeti gerçekleştirmeyecektir. Bunun dezavantajı rakiplerinize göre düşük kalabileceğiniz durumlarda sisteme bunu gene sizin girip arttırmanız gerektiği old-school bir yöntemdir.

google alışveriş reklamları manuel teklif

Bunun yanı sıra diğer tekliflerim tamamı otomatize tekliflerdir. Google aldığı tüm sinyalleri sizin kampanyanızdan maksimum verimi alabilmeniz için kullanır ve teklifleriniz dinamik bir şekilde sürekli değişir.

Şimdi bu otomatik tekliflere bir bakalım.

Maximize clicks (tıklamaları en üst seviyeye çıkar)

Burada sisteme günlük bütçeniz dahilinde maksimum tıklama elde edecek şekilde optimizasyon yapabilirsin diyoruz. Google hangi kelimenin uygun fiyatlı olabileceğini bildiğinden tam olarak sizin istediğiniz gibi maksimum tıklama elde edebiliyorsunuz.

Enhanced CPC (geliştirilmiş tıklama başı maliyetlendirme)

Kısaca eCPC modeli de denmektedir. Burada sistem sizin geçmiş dönüşüm datanızı bildiğinden size dönüşüm getirebilecek arama sorgularında tekliflerinizi arttırarak daha fazla satış yapmanızı sağlıyor.

google alışveriş reklamları teklif geliştirilmiş

Bunu kullanabilmek için dönüşümleri ölçümlüyor ve belli bir sayıda tıklama alıyor olmak gerektiğini hatırlatalım.

Target ROAS (Hedef ROAS)

ROAS sizin reklam getirinizin harcamanıza oranı ile bulabileceğiniz bir katsayı diyebiliriz. Burada sisteme % olarak hangi katsayının sizin için uygun olduğunu belirtip buna göre sistemin geriye kalan herşeyi ayarlamasını sağlıyorsun.

“Bana ciro getir de nasıl getirirsen getir” der gibi aslında..

Örnek olarak %500 Target ROAS hedefi verdiyseniz bu sisteme 1 TL bütçe için minimum 5 TL gelir elde etmek istediğinizi belirtiyor.

İlginizi Çekebilir:  Google Merchant Center XML Feed Oluşturma

google alışveriş reklamları target roas

Bu otomatize bir tekliflendirme ve doğru çalışması için mutlaka geçmiş datanızın doğru olması şart.

Rakiplerinizi Google Alışveriş Alanında İzlemek

Daha önce de bahsettiğim gibi alan belirli olduğundan teklifi, feed kalitesi, ürünler vb. tüm faktörleri iyileştirip güzel bir kalite skoru elde etmek performansı doğrudan etkilemektedir.

Sizin ürünlerinizle birlikte gösterilen rakiplerinizi arama ağı gösterim payı raporundan kolaylıkla görebilirsiniz.

google alışveriş reklamları rakipler

Arama ağı gösterim payı

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu oldukça önemli bir rapor çünkü sizin devler ligindeki konumunuzu gözler önüne seriyor. Bu rapordan sizin bütçe ve teklif anlamında rakiplerinize göre nasıl performans gösterdiğinizi açıkça belirtiyor.

Arama ağı kaybedilen gösterim payı

Bunun aslında iki türü var biri bütçeden dolayı ikincisi konumdan dolayı. Eğer kampanya günlük bütçeniz hemen bitiyor ise o zaman kaybettiğiniz bir gösterim payı vardır bu rapor bunu göstermektedir.

Konumdan dolayı kaybettiğiniz gösterim payı tamamen seçilen anahtar kelimelerdeki reklam sıralamanıza göre gösterim ve tıklama verilerini içerir. Bu doğrudan tekliflerle ve sizin feed kalitenizle alakalıdır. Eğer rakiplerinize göre daha düşük teklifler veriyorsanız reklamlarınız ilgili aramalarda daha az gösterilecektir dolayısıyla potansiyel müşterilerinizi kaybedebilirsiniz.

google alışveriş reklamları gösterim payı

Günlük bütçenizin limitli uyarısı vermesi de aynı şekilde gün içerisinde reklam bütçenizin tükenmesine dolayısıyla kalan zamanlarda reklamlarınız yayınlanmayacağı için burada gene bir gösterim kaybı söz konusudur.

Google Alışveriş Reklamlarında Kalite Puanı

Bir kullanıcı bir ürün hakkında arama yaptığı zaman Google burada gösterilen tüm reklamlar için her seferinde bir durum değerlendirmesi yapar, buna kalite puanı/skoru denmektedir. İçeriğini net açıklamasa da alışveriş reklamlarında en önemli etkenler sizin ürünlerinizin başlığı, resimleri gibi feed’deki tüm etiketlerin doğru ve anlaşılır bir biçimde olmasıdır. Teknik kurulumu iyi olan kampanyalarda son olarak tekliflendirme de önemli bir etkendir kalite puanı için.

İyi bir kalite puanı demek daha düşük tıklama maliyeti demek ve daha iyi reklam konumu elde etmektir.

 • XML/Feed hatalarınızı düzeltin.
  • Ürün resimleri temiz ve net olmalı
  • Ürün başlıklarında marka, renk, cinsiyet, beden, ürün türü vb. tüm bilgileri kullanmaya çalışın. Sizin tıklama oranınızı arttıracaktır.
 • Birden çok alışveriş kampanyanız var ise önceliklendirmeyi iyi ayarlayın.
 • Tekliflerinizi sürekli kontrol ederek, optimumda vermeye çalışın.
 • Kullanıcının reklamı tıkladıktan sonra geldiği ürün sayfanızı optimize edin.

Arama ağı gösterim paylarınız mutlaka yüksek olmasına özen göstermelisiniz.

Açık arttırma raporu

Bir diğer çok önemli raporumuz açık arttırma raporudur. Sizinle aynı kelimelerde aynı sonuçlarda birlikte gösterim aldığınız rakiplerinizin paylarını, çakışma oranınızı ve üstte/altta çıkma oranınızı gösterir. Bu çok değerlidir çünkü size doğrudan pazardaki yerinizi ve rakiplere göre durumunuz nedir bunu göstermiş oluyor.

Bu raporu kampanya ve reklam grubu bazında görebilirsiniz.

Ürün Feed Optimizasyonu

Yukarıdaki tüm maddeleri doğru bir şekilde reklam hesabınıza uyguladıysanız aslında Alışveriş reklamlarının en can alıcı noktasına geldik: Ürün Feed Optimizasyonu.

Öncelikle bunun için Google Ads hesabı değil tamamen Google Merchant Center hesabınızla haşır neşir olmanız gerekiyor. Burada kullandığınız XML veya Feed’inizde tüm etiketlerin bir şekilde kullanılması ve hataların giderilmesi çok çok önemli bir konudur.

Ben size en önemli maddeleri bu yazıda anlatacağım ama detaylı olarak şu yazımızda anlatıyoruz: Merchant Center XML Feed Oluşturma

Ürün başlığı optimizasyonu

Alışveriş reklamlarında biz doğrudan anahtar kelime hedefleyemediğimiz için burada ilgi ve alaka düzeyini arttırmamız için ürün başlıklarının optimize edilmesi gerekiyor.

Başlıklarda sadece ürün türü yerine (Örn: topuklu ayakkabı) mutlaka renk, cinsiyet, beden, marka, ürün türü vb. verilebilecek özelliklerin verilmesi sizin yararınızadır.

google alışveriş reklamları feed optimizasyonu

Bu sayede aşağıdaki arama sorgularının tamamını kapsayacak şekilde gösterimlerinizi maksimize edebilirsiniz.

 • ayakkabı
 • reebok ayakkabı
 • kadın ayakkabı
 • reebok spor ayakkabı
 • 38 numara ayakkabı
 • beyaz kadın ayakkabı
 • reebok 38 numara ayakkabılar
 • beyaz spor ayakkabı modelleri
 • reebok beyaz ayakkabı modelleri

Önerilen başlık yapılarını sektörel bazda aşağıda paylaşıyorum.

google alışveriş başlık optimizasyonu

Ürün resim optimizasyonu

Ürün resimlerinin mutlaka sade, arka planı temiz, çözünürlüğü yüksek ve herhangi bir etiket/çerçeve içermemesi gerekmektedir. Aşağıdaki örnekte en iyi optimize gittigidiyor feed’ine ait diyebilirim. Diğer ürünlerin anlaşılması zor ve karışık.

google alışveriş reklamları resim optimizasyonu

Ürün açıklamaları

Ürün açıklamalarını maksimum 5000 karakter olacak şekilde, açıklayıcı, özgün ve hedeflediğiniz anahtar kelimeleri içeren bir paragrafta anlatmanız önemlidir.

google alışveriş ürün açıklamaları

Benim önerim burada ne kadar özgün olursanız o kadar avantajlı oluyorsunuz. Maksat Google’ın bu ürünü daha iyi anlamasını sağlamak olduğu için her bilgiyi bu etikette vermeye özen gösterin.

Diğer etiketlerde verdiğiniz bilgileri kısmen burada vermenizi tavsiye ederim ama ürün özelliklerinden detaylı bahsetmeniz iyi olacaktır.

Özetleyelim

Google Alışveriş reklamları ya da önceki adıyla Ürün Listeleme Reklamları eticaret için oldukça önemli, yatırım getirisi yüksek ve hedefi satış yapmak amaçlı olan bir reklam modelidir. Eğer online ticaret yapıyorsanız mutlaka bu reklam modelini kullanmanız gerekiyor. Buradaki rekabet giderek artmaktadır çünkü alan kısıtlı olduğundan tüm reklamverenler sığmaya çalışmaktadır. Bunun akabinde artık yeni beta ürünler çıkmaya başlamıştır.

Google Smart Shopping veya Google Akıllı Alışveriş Kampanyaları ile artık ROAS hedefli olarak teklifler verebilir, karlılığınızı arttırabilirsiniz. Bununla ilgili de bir yazı yazacağım ama yaklaşık 2 aydır test ediyoruz ve yeterli dataya sahip olduktan sonra sizlerle deneyimlerimizi paylaşmak istiyoruz.

Sorularınız veya yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir konu olursa her zaman yoruma yazabilirsiniz.

10 YORUM

 1. Merhaba yaşar bey. verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim. smart alışveriş camp’ları hakkında kısa da olsa bir bilgi verebilir misin. roas mı yoksa tercih edelim?

 2. Giyim sektörü için konuşacak olursak. Her marka için ayrı bir kampanya mı açmak daha mantıklı olur sizce yoksa hepsini tek kampanyadamı toplamalıyız? Çünkü bu kampanyada reklam grubu açmaya izin vermiyor.

  • Eğer her marka için karlılığınız farklı ve aynı zamanda bir markaya X bütçe diğerine 3X bütçe harcamak istiyorsanız o halde ben ayırmanızı tavsiye ederim. Ama öncesinde tek kampanya ile başlayıp çok harcama yapan markaları tespit edip onları ayrı kampanyalara ayırmak daha doğru.

 3. Merhaba ben bayan giyim üzerine Google reklamları vermek istiyorum bana ilk etapta normal Google reklamları mı vermemi yoksa görsel alışveriş reklamlarını mı tavsiye edersiniz

  • Mehmet Bey Selamlar,

   Burada hem arama hem alışveriş reklamlarını birlikte kullanmanızı öneriyorum, arama reklamlarında anahtar kelimelerinizi daha özel ve spesifik seçmenizi tavsiye ediyorum, alışveriş reklamları olmazsa olmaz mutlaka yapmanız gerekiyor. Önceliğini alışveriş reklamları olsun ama sonrasında bütçeniz dahilinde mutlaka arama reklamlarını aktifleştirin derim.

   İyi günler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.