Dijital reklam kampanyalarınızda mutlaka kullanmanız gereken, Google’ın en çok kullanılan araçlarından biri olan Anahtar Kelime Aracı‘nı detaylı olarak anlatacağım. Özellikle dijital pazarlama stratejinizi bu araç sayesinde daha kolay ve net olarak belirleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Aracı Nedir?

Öncelikle bir internet siteniz var ve bu sitede ürün veya hizmetlerinizi listeliyorsunuz. Sitenizin amacı gelen ziyaretçilerinizi bilgilendirmek sonrasında iletişime geçme, satış, form doldurma vb. bir aksiyon aldırmak.

İşte tam bu noktada hali hazırda sizin verdiğiniz hizmetleri Google’da aratan bir kullanıcı kitlesi mevcut. Sizin ürünlerinizi aratan bu kullanıcıların hangi kelimelerde ayda kaç defa arama yaptığını size gösteren araç anahtar kelime aracıdır.

Anahtar Kelime Aracından Neleri Görebilirsiniz?

İlk önce Google Ads hesabınızın olması gerekiyor, bu hesabınızı sayesinde bu aracı açarak şu bilgilere ulaşabilirsiniz:

  • Seçtiğiniz anahtar kelimelerin yanı sıra yeni anahtar kelime önerileri
  • Anahtar kelimelerin aylık ortalama arama hacimleri
  • Anahtar kelimelerin cihazlara göre arama hacimleri (desktop – mobil – tablet)
  • Anahtar kelimelerin ülke ve dile göre arama hacmi
  • Anahtar kelimelerin rekabet durumu (Düşük – Orta – Yüksek)
  • Anahtar kelimelerin min ve max tıklama başı maliyetleri

Anahtar Kelime Aracı Nasıl Kullanılır?

Şimdi bir örnek üzerinden aracımızı kullanmaya başlayalım, kemerlerinizi bağlayın!

Google Ads hesabımızı açıp sağ üst köşedeli Araçlar butonuna basalım.

google ads anahtar kelime aracı

Açılan menüde sol taraftaki Anahtar Kelime Planlayıcı‘ya tıklayalım.

google ads anahtar kelime aracıAçılan sayfada 2 adet seçenek karşımıza çıkıyor.

google ads anahtar kelime aracı

  1. seçenekte sizin yazdığınız anahtar kelimelerin yanı sıra sistemin önerdiği anahtar kelimeleri fikir olarak görebiliyorsunuz. Burada kelimelerin geçmiş performans verilerini görebiliyorsunuz.
  2. seçenekte ise size bir simülasyon sunuluyor. Örnek olarak “topuklu ayakkabı, bayan ayakkabı” anahtar kelimelerini seçtiğimde 3 TL gibi bir Tıklama başı teklifi verdiğiniz zaman size 56 bin TL ücretle 110 bin tıklama alabileceğinizi gösteriyor.
İlginizi Çekebilir:  Google AdWords Nedir?

google ads anahtar kelime aracı

Biz şimdilik 1. seçenek ile ilerleyelim.

Aşağıda gösterdiğim üzere 3 tane anahtar kelime yazıp ve Başla diyelim.

google ads anahtar kelime aracı

Açılan sayfada seçtiğimiz ve önerilen anahtar kelimelerin geçmiş 12 ayda ne kadar aratıldığı, rekabeti, cihaz bazlı arama sayıları, minimum ve maksimum maliyetleri yer almaktadır.

google ads anahtar kelime aracı

Üst taraftan ülke ve dili değiştirerek farklı bölgelerdeki istatistiklere de ulaşabilirsiniz. Tabi bunu yaparken kelimelerinizi de o ülkenin diline göre revize etmeniz gerekiyor eğer böyle yapmazsanız o ülkede yapılan Türkçe aramaların datalarını göreceksiniz.

Ayrıca bu araç sayesinde sizin hiç düşünmediğiniz ancak kitlenizin sizin hizmetlerinizi ararken farklı anahtar kelimeler kullandığını görebilirsiniz. Örnek olarak siz “düğün arabası” kelimesine reklam yapmayı düşünürken “gelin arabası” aramasının çok daha fazla kullanılan ve size daha uygun olabileceğini görebilirsiniz.

Alternatif Anahtar Kelime Aracı Önerisi

Anahtar kelime aracının yanı sıra size alternatif olarak keywordtool.io sitesini kullanmanızı öneriyorum. Bu araç ise Google arama önerilerini sizlere sunuyor, örnek olarak düğün yazıp boşluk bıraktığınızda kullanıcıların en çok arattığı kelimeleri liste olarak görebilirsiniz, kopyalayabilir veya indirebilirsiniz.

keywordtool.io

Sorularınız ve yorumlarınız olursa mutlaka aşağıya yazabilirsiniz.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.