Google Merchant center eticaret sitelerinin içerisindeki ürünlerin resim, fiyat, stok vb. çeşitli bilgilerini Google’a göndermelerini sağlayan online bir araçtır. Eğer siz de ürünlerinizin reklamlarını Google Alışveriş veya Dinamik Remarketing reklamları ile yapmak istiyorsanız mutlaka sitenizdeki ürünleri Google Merchant Center’a yüklemeniz gerekmektedir.

Google Merchant Center’ın aktif olduğu ülkeler aşağıdaki gibidir, eğer bu ülkeler dışında bir yere reklam gösterimi yapmak istiyorsanız maalesef Merchant center kullanamazsınız.

ABD
Almanya
Arjantin
Avustralya
Avusturya
Belçika
Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Krallık
Brezilya
Çek Cumhuriyeti
Çin
Çin Hong Kong ÖYB
Danimarka
Endonezya
Filipinler
Fransa
Güney Afrika
Hindistan
Hollanda
İrlanda
İspanya
İsveç
İsviçre
İtalya
Japonya
Kanada
Kolombiya
Malezya
Norveç
Polonya
Portekiz
Rusya
Singapur
Şili
Tayvan
Türkiye
Yeni Zelanda

Burada bir hatırlatma daha yapayım; hangi ülkede reklam yapacaksanız o ülkenin para biriminde ürünlerinizin fiyatlarını göndermeniz gerekiyor. Aynı zamanda dil olarakta İngilizce veya seçtiğiniz dilin yerel dilini kullanmanız gerekiyor.

Google Merchant Center Hesabı Oluşturma

İlk olarak herhangi bir gmail adresi almanız yeterlidir. Bu gmail adresi ile aşağıda belirtilen sayfaya gidip kayıt olmanız gerekmektedir.

https://www.google.com.tr/retail/merchant-center/

Sayfa açıldıktan sonra Kaydol butonuna tıklayarak hemen hesabınızı oluşturmaya başlayın.

google merchant center nedir

Sonrasında gelen ekranda İşletmenizin nerede bulunduğunu menüden seçmeniz gerekiyor, örnek olarak biz Türkiye‘ye ürün satan bir eticaret sitesi olduğumuzu varsayarak ülkemizi seçiyoruz. Sonrasında sitenizin adı ve linkini girmeniz gerekiyor. En sonunda ise hesap ile ilgili herhangi bir durumda kime bildirim gitmesi gerektiğini ayarlayabiliyorsunuz.

google merchant center nedir

Bu bilgileri girdikten sonra Devam derseniz karşınıza hizmet sözleşmesi çıkıyor bunu da onaylayıp devam edebilirsiniz.

google merchant center nedir

Sonrasında ise bu hesabın sizin sitenizle bağlantı sağlaması için veya şöyle diyelim bu merchant center hesabını oluşturan kişinin eticaret sitesinin sahibi olduğunu kanıtlaması için hak talebinde bulunması ve bu siteyi doğrulaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Google Merchant Center Site Doğrulama ve Hak Talebinde Bulunma

google merchant center nedir

Bunun için bir çok alternatif yöntem mevcut ama en kolayı sitenizin <head> etiketleri arasına hesabınızda size özel üretilen meta name etiketinin eklenmesidir. Bu işlemi yaptıktan sonra doğrula ve hak talebinde bulun diyebilirsiniz.

google merchant center nedir

Eğer ben daha sonra hak talebinde bulunmak istiyorum derseniz o zaman bu işlemi atla seçeneğini seçip hesabınızın anasayfasına gelebilirsiniz. Burada kırmızı uyarı şeklinde size bunu sürekli hatırlatacaktır. Hak talebinde bulunup siteyi doğrulamadan hiç bir şekilde ürünlerinizi Merchant Center’a yükleyemeyeceğinizi hatırlatayım.

google merchant center nedir

Bir sonraki yazımızda Merchant Center’a ürünlerinizi nasıl yükleyebileceğinizi detaylı olarak anlatacağım. Bu noktaya kadar sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.