merchant centerÖnceki yazılarımızda Merchant Center’ın ne olduğu, nasıl hesap açıldığı ve ürün XML’lerinizi nasıl hazırlayıp yükleyeceğinizi detaylı olarak anlatmıştık.

Bu yazımızda sizlere yeni açılan bir Merchant Center hesabında sitemizi nasıl doğrulayacağımız ve hak talebinde bulunacağımızı detaylı olarak anlatacağız.

Site Doğrulama

Bu işlemin ana amacı Merchant Center hesabınızı açarken ilk aşamada belirttiğiniz URL’deki websitesinin yetkili kişisi/sahibi olduğunuzu Google’a ispat etmektir. Websitesi doğrulama işleminde dikkat edilmesi gereken nokta; sizin en başta yazdığınız root domaine (örn: adwordsturkey.com) eşleşmesi gerekiyor. Yani siz eşleşmeyen bir domain ile site doğrulama yapamazsınız. Eğer shop.adwordsturkey.com gibi bir alışveriş siteniz varsa o zaman en başa bu adresi yazmanız gerekiyor. Zaten size hangi web adresini doğrulamanız gerektiğini sistem aşağıdaki şekilde veriyor.

google merchant center site doğrulama

Hak Talebinde Bulunma

Bu işlemin amacı ise şudur, eğer bundan önce farklı bir merchant center hesabı kullanılıyor ise artık en güncel ve tek yetkili hesap budur” şeklinde Google’a bildirmektir. Çünkü bir eticaret sitesinin farklı ajanslarla çalıştığını ve her ajansta farklı hesap kullandığını düşünürsek veya daha önce kullanılan hesabın şifrelerinin bir şekilde kaybolduğunu varsayarsak bu işlem oldukça önemli. Hatta bazı markalarda dijital pazarlama yöneticisi ayrılıyor ve sonrasında bu hesaplara girilemiyor bir şekilde. Bu tip durumlar için hak talebinde bulunma mekanizması geliştirilmiştir.

Unutmayın bir markanın çok fazla merchant center hesabı olabilir ama Google’ın kabul edip ürün verilerini aldığı tek hesap hak talebinde bulunulmuş hesaptır.

Nasıl Yapılır?

Bu iki kavramı öğrendiğimize göre şimdi bu işlemin nasıl yapıldığını adım adım gösterelim.

Bunun için Google 4 adet farklı doğrulama yöntemi seçeneği sunuyor.

  1. HTML Dosya Yükleme

merchant center site doğrulama ve hak talebinde bulunma

Burada mavi ile yazılmış kod gibi gözüken html dosyasına tıklayıp bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Daha sonra bu dosyayı ftp aracılığı ile sitenizin ana dizinine yüklüyorsunuz. Üçüncü adımda belirtilen adrese giderek bu sayfanın çalıştığına emin olduktan sonra en alttaki butona basarak işlemi tamamlıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Google Merchant Center XML Feed Oluşturma

Dikkat edilmesi gereken nokta, siteniz doğrulansa bile bu dosyayı o dizinden kaldırmamanızdır.

2. HTML Etiketi

merchant center site doğrulama ve hak talebinde bulunma

Bu yöntem benim en çok tercih ettiğim yöntem. Burada beyaz alanda verilen meta kodunu kopyalayıp sitenizin kaynak kodlarında <head> </head> etiketleri arasında herhangi bir yere yapıştırmanız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra alttaki butona tıklayıp doğrulayabilirsiniz, aynı şekilde bu kodu hiç bir zaman kaldırmayınız.

3. Google Analytics Hesabı

merchant center site doğrulama ve hak talebinde bulunma

Merchant center hesabınızı açtığınız email adresinizin sitenin Google Analytics hesabında mülk bazında “düzenleme” yetkisi var ise o zaman hızlı bir şekilde doğrulayabilirsiniz. Ama tabi farklı bir email adresi ile bu hesabı açtıysanız o zaman bu işlem işe yaramayacaktır. Analytics’e girip orada bu maile yetki vermeniz sonrasında talepte bulunmanız gerekiyor.

4. Google Tag Manager (Google Etiket Yöneticisi)

merchant center site doğrulama ve hak talebinde bulunma

Son alternatif yöntemde ise sitenizde bir Google Tag Manager (GTM) kodu varsa ve bu GTM hesabında aynı mail için “yönetici” yetkisi varsa o zaman buradan hızlıca onaylayıp hak talebinden bulunabilirsiniz.

Sorularınız ve yaşadığınız problemleri yorum kısmına yazarak bana ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.