Google alışveriş reklamları ve dinamik remarketing reklamlarını kullanabilmeniz için ürünlerinizi Google Merchant Center hesabına nasıl yüklemeniz gerektiğini bu yazıda detaylıca anlatacağım. Hatırlarsanız bir önceki yazımda Merchant Center nedir ve nasıl çalışır konusunu detaylıca anlatmıştım, o yazıyı okuduktan sonra bir sonraki aşama olan ürün ekleme işlemini adım adım yapalım.

İlk olarak google merchant hesabımıza giriş yapıyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekran geliyor. Burada en sol sütundaki menüden Ürünler daha sonra onun sağındaki Feed’ler kısmına gelip + işaretine tıklayın. Bu şekilde yeni bir XML yani feed ekleyebileceksiniz.

google merchant center ürün ekleme

XML basitçe sizin sitenizde bulunan ürünleri belli bir formatta google’a iletebileceğiniz bir online sayfa gibi düşünebilirsiniz.

+ İşaretine bastıktan sonra yeni bir feed kaydedin alanı çıkacaktır. Burada 3 farklı alternatif ile XML’inizi google’a gönderebilirsiniz ancak burada bizim tercihimiz ve en sorunsuz olan “Planlı Getirme” seçeneğini seçin.

google merchant center ürün ekleme

Planlı getirme dememizin amacı şu, siz sitenizdeki ürünlerin fiyatını, ismini, resmini vs. değiştirdiğinizde XML’iniz de otomatik güncellenecek bu sayede Merchant Center en doğru ve güncel dataya göre ürünlerinizin bilgisini kaydedecektir. Diğerleri biraz daha manuel ve zor bir işlemdir.

Şimdi planlı getirmeyi seçip ilerledikten sonra bize Dosya adı soracaktır buraya herhangi bir isim verebiliriz. Birden çok XML yüklediğimizde karışmayacak bir isim yazabilirsiniz.

Bir alt satırda Sıklığı; günlük, haftalık veya aylık seçebilirsiniz. Burada Google’ın sizin XML’inizi gün içerisinde hangi sıklıkta taramasını istiyorsanız onu seçin. Mesela sitenizde fiyatlar sabah 9’da güncelleniyor ise siz XML taramasını her gün saat 10.00 olarak belirlerseniz 9’da değişen fiyatlar reklamlarınıza 10.00’da yansıyacak ve tüm gün doğru fiyatlarla reklamlarınızı göstermiş olacaksınız.

Saat dilimini ise ürün reklamlarınızı göstereceğiniz bölgenin saat dilimi olarak belirleyin.

google merchant center ürün ekleme

Dosya URL’si ise sizin sitenizdeki ürünleri belirli bir kod formatında online ortamda barındırılabilir linkteki XML’inizdir. Örnek olarak www.websiteniz.com/google.xml olarak belirleyebilirsiniz ve bu linki o alana yazıp google’ın ürün bilgilerini bu linkten almasını sağlayabilirsiniz. Siz bu işlemleri yapıp Kaydet dediğiniz zaman aşağıdaki ekran gelecektir bu aslında google’ın XML’inizi taradığını ve ürün bilgilerini almaya başladığını gösterir.

İlginizi Çekebilir:  Google Alışveriş Reklamları Nedir?

google merchant center ürün ekleme

Yaklaşık 30 saniye sonra sayfayı yenilerseniz aşağıdaki şekilde tarama işlemi sonlanmış ve ürünlerinizi aldığını belirten Durum sekmesinde kaç adet ürün gönderdiğinizi, bunu hangi tarihte taradığını belirten aşağıdaki raporla karşılaşırsınız.

google merchant center ürün ekleme

Örnek olarak biz 31.581 ürün göndermişiz ve bunlarda çıkan hataları aşağıdaki Öğe Uyarıları bölümünde bildirim olarak görmekteyiz.

google merchant center ürün ekleme

Bunun yanı sıra sol menüden Teşhis‘e tıklarsanız aşağıdaki gibi hesap bazında düzeltilmesi gereken hataların listesini görebilirsiniz.

google merchant center ürün ekleme

Aynı şekilde hataları incelerken ürün bazında XML’inizde revize etmeniz gereken yerleri de listelemektedir. Burada kırmızı işaretli uyarılara öncelik vermeniz çok önemli çünkü bu hatalar düzeltilmedikçe etkilenen ürünlerin hiçbirisinin reklamı yayınlanmaz.

google merchant center ürün ekleme

Bir de sol menüden Liste sekmesine basarsanız buradaki ekranda gönderdiğiniz ürünlerin detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

google merchant center ürün ekleme

Google merchant center’a ürün ekleme işlemi tamamen bu şekilde yapılmaktadır ve XML’inizdeki ürün sayısına göre buradaki işlem 48 saati bulabilmektedir. Ürünler merchant center hesabınıza geldikten sonra mutlaka Adwords hesabınızla bağlamanız gerekiyor bu sayede Alışveriş kampanyalarında reklama çıkacağı ürünleri Merchant center’dan alabilecektir sistem.

Sorularınız olursa yorum kısmına yazarsanız mutlaka cevaplıyor olacağım.

3 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.