Marka olarak dijital reklam tarafında güvenebileceğiniz ve uzun vadede istikrarlı bir şekilde çalışabileceğiniz bir ajans arıyorsanız bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Çünkü bu yazıda Google iş ortağı ajansların en önemli rozeti olan Google Premier Partner rozeti ve buna sahip ajansların avantajlarını sizlere anlatacağım.

Google Premier Partner Rozeti

Bildiğiniz üzere her kişi veya şirket (ajans) Google iş ortağı olabilir, bunun için Google’ın resmi iş ortağı sayfasından kayıt olabilir gerekli sertifikaları almak için sınavlara girebilir, bunları geçtiğiniz takdirde sizlere Google Partner rozeti verilmektedir. Bu verilen rozet aşağıdaki gibi mavi renkli olacaktır.

Fakat Google son dönemde kendi iş ortakları arasında bir sınıflandırma yaptı ve ajansları yönettikleri markalar, bütçelerin büyüklüğü, ekip deneyimleri ve kazanılan ödüllere göre daha ayrıcalıklı olan Google Premier Partner rozetini getirdi. Bu sertifikaya sahip olmak için gerçekten müşteri portföyünüzün belli bir seviyede olması gerekmektedir. Ayrıca yönettiğiniz markalarda reklam yatırımının artması sizin bu işi doğru yönettiğinizi ve başarılı olduğunuzu Google’a göstermiş oluyor.

Google premier partner rozeti kırmızı renkli olmaktadır.

google partners ajansları

Bir ajansın Google Partners rozetini kontrol etmeniz için ajansın websitesinde tıklanabilir bir Partner logosu yer almalı ve tıklandığında şöyle bir sayfaya gitmelidir. Bu sayfa google.com uzantılı olduğu için herhangi bir şekilde manipüle edilememektedir.

Google Premier Partner Ajans ile Çalışmanın Avantajları

Markanızın internet sitenize kullanıcı getirdiği en önemli ve hacimli kaynak genelde Google olduğu için buradaki reklam bütçenizin emin ellerde olmasını ve doğru yönetilmesini istemek en doğal hakkınız. İşte bu noktada tecrübeli ve kaliteli ajanslar ile çalışmanız işinizi çok daha hızlı büyütecek, yatırım getirinizi arttıracaktır.

Google partneri olmayan herhangi bir ajans ile çalışmanızı önermiyoruz, mutlaka iş ortağı olan bir ajans sizin için daha faydalıdır. Burada eğer en iyi ajanslar ile çalışmak istiyorsanız önerimiz bir Premier Partner ile görüşmenizdir.

google premier partner

Yeni / Beta Ürünlerin Kullanılması

En üst seviye olan Premier Partner ajanslar Google tarafında ayrıcalıklı ve öncelikli olduğu için henüz bir reklam modeli tüm kullanıcılara açılmadan ilk olarak beta şeklinde bu ajansların hesaplarına kullanıma açılır. Bu sayede örnek olarak henüz Google Akıllı Alışveriş reklamı yaygınlaşmadan ve rekabet artmadan siz hesaplarınıza uygulayarak çok ciddi cirolara ulaşabilirsiniz.

google beta ürün

Google Ekibinden Direkt Destek

Normal ajanslardan farklı olarak Google İrlanda ofisinde sizin ajansınıza özel 2 kişi tanımlanır ve siz hesaplarınızla alakalı tüm sorunları, optimizasyon önerilerini, hatta fiziksel toplantılarınızı bu ekip ile birlikte yapabilirsiniz. Düşünsenize Google’da çalışan bir ekiple kendi hesabınızı inceleyip nelerin yapılması gerektiği ile ilgili ilk ağızdan bilgi alabiliyorsunuz.

google ekibi destek

Trend ve Sektör Analiz Sunumları

Google’dan direkt olarak belirli günler için artan arama hacimleri, kullanıcıların arama eğilimleri ve davranışlarını gösteren trend sunumları alabilirsiniz. Sektörünüzdeki rakiplerinize göre sizin dijitaldeki yeriniz nasıl, onların yatırım yaptıkları reklam modelleri vb. gibi bir çok sektörel analize de ulaşabilirsiniz.

google trend benchmark sunum

Bütçenin Verimli Kullanılması

Premier Partner ajansların diğer ajanslara göre sektörde oldukça tecrübeli ve deneyimli bir ekibe sahip olması nedeniyle bütçeniz daha verimli kullanılmaktadır. Yüksek bütçeler ile yönetilen birçok markaya hizmet verildiği için bütçenin makro düzeyde yönetilmesi bu ajanslar için daha kolaydır.

Daha İyi Optimizasyon

Hesap kampanya yapısından reklam metinlerine kadar mikro düzeyde optimizasyonlar yapılmaktadır. Markanın hedefi doğrultusunda (satış, kullanıcı, gösterim, izlenme vb.) hesabın düzenli olarak optimizasyonlarının yapılması, iyileştirmelerin saatlik olarak takibi çok önemlidir. Bu tip ajanslarda daha etkili optimizasyonlar yapılmaktadır.

google partner roipublic optimizasyon

Deneyimli ve Dedike Ekip

Ajans dediğiniz kurum aslında kişilerden oluşur ve siz bir ajans ile çalışmaya başladığınızda aslında hesabınızı yöneten kişilerin deneyim ve tecrübesi ile çalışmış oluyorsunuz. Bu noktada sizinle ilgilenecek hesap yöneticinin tüm sertifikasyonlarını tamamladığını ve belli bir seviyede olduğunu gösteren belgelerin olması önemlidir. Premier Partner ajanslarda ekipler daha deneyimli ve işinde uzman kişilerdir.

google premier partner roipublic ekip

Hızlı Aksiyon Alma

Gerek ekip deneyim gerek ekip sayısı büyüklüğü dolayısıyla iş gücü yüksektir. Markanızın Black Friday, Sevgilier Günü, Anneler Günü gibi özel günlerdeki kampanyalarınızın dijital reklamlarını hızlı bir şekilde oluşturma ve yayına alma önemlidir. Burada proaktif ve pratik bir ekibe sahip bir ajans daha tercih edilesidir.

Unutmayın başarı tamamen hızlı aksiyon alabilme gücünüze bağlıdır.

Çeviri Hizmeti

Yurtdışına reklam yapmak istiyorsunuz ancak reklam metinleriniz Türkçe. İşte bu nokta Google ekibinden doğrudan çeviri desteği alabiliyorsunuz. Rusya’ya reklam yapacağınız zaman sizin Türkçe reklam metinlerinizin çevirisini bile gene Google İrlanda ekibindeki o bölgeye bakan ve ana dili o olan ekipler yapıp size iletebiliyor veya direkt hesabınıza yükleyebiliyorlar.

Eğitim ve Workshop’lar

Google ekibinden direkt olarak bu ajanslara özel eğitimler, yeni ürün lansmanları ve markaları büyütebilecek yeni teknikler, ileri düzey workshoplar düzenlenmektedir. Dolayısıyla daha iyi bir yol haritası ve etkili bir stratejiyi bu ajanslar ile oluşturabilirsiniz.

Özetlersek

Yukarıda başlıca avantajlar ve faydalardan bahsettik, burada önemli olan sizin ve markanızın karlılığınızı arttırarak büyümeniz. Dijitalde sizi müşteri olarak değil pazarlama ekibinizin bir parçası olarak gören Google Premier Partner ajanslar ile çalışmanızı öneririz.

Sorularınız veya düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.